Správna hĺbka dezénu na motocykloch

Aby bola jazda na motorke bezpečná za každého počasia, musia byť splnené minimálne 2 podmienky. Brzdy v dobrom stave a kvalitné pneumatiky s primeranou hĺbkou dezénu. Dnes dáme prednosť pneumatikám a pozrieme sa na to, kedy je hĺbka dezénu na motorke ešte v poriadku a kedy už predstavuje riziko.

Dezén nových pneumatík

Vo všeobecnosti dezén na behúni pneumatiky pozostáva z geometrických obrazcov alebo ak chcete figúr, ktorých vzhľad je tvorený žliabkami pre odvádzanie vody. Obrazce môžu byť doplnené lamelami, ktoré vylepšia celkové vlastnosti pneumatiky na mokrej i suchej vozovke

Z pohľadu našej témy nás zaujímajú predovšetkým figúry, pretože sú vystupujúcou časťou pneumatiky, ktorá prichádza do kontaktu s vozovkou. S výnimkou pretekárskych slick (pneumatiky bez dezénu) a nízkoprofilových pneumatík býva hĺbka dezénu na novej pneumatike 7 – 8 milimetrov.

Naopak v prípade diagonálnych pneumatík určených pre off-roadové jazdenie alebo potom pri zimných pneumatikách môže byť hĺbka dezénu 9 až 10 milimetrov. Toto sú samozrejme hodnoty nových pneumatík. Aký dezén na motorke toleruje zákon si povieme v nasledujúcich riadkoch.

Vyhláška hovorí jasnou rečou

Vyhláška č. 9/2015 Z.z. Ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja Slovenskej republiky, ktorou sa mení a dopĺňa vyhláška Ministerstva dopravy, pôšt a telekomunikácií Slovenskej republiky č. 464/2009 Z.z. hovorí o pneumatikách nasledovné:

(10) Pneumatiky nesmú mať na svojom vonkajšom obvode, napríklad v oblasti behúňa, bočnice a pätky, trhliny ani poškodenia, ktoré obnažujú kordovú kostru alebo ju narúšajú. Hĺbka hlavných drážok v stredovej časti povrchu dezénu pneumatiky, ktorý pokrýva približne tri štvrtiny šírky povrchu dezénu jazdnej plochy pneumatiky, nesmie byť menej ako:

 

a) 1 mm na vozidlách kategórie L1e,

b) 1,6 mm na vozidlách ostatných kategórií a 3 mm v prípadoch, keď osobitný predpis 16) pre vozidlá kategórie M a N ustanovuje povinnosť použiť v cestnej premávke vozidlo vybavené zimnými pneumatikami.

Jednoducho povedané, motorky vybavené motorom, ktorý má zdvihový objem valcov väčší ako 50 cm3 a s konštrukčnou rýchlosťou vyššou ako 45 km/h musia mať minimálny dezén 1,6 mm.

Nepríjemnosti nestoja za to

Nedodržanie litery zákona môžu sprevádzať rôzne nepríjemnosti. Pri cestných kontrolách môžete mať problémy s políciou alebo s príliš ojazdenými pneumatikami neprejdete cez kontrolu na STK. Nepoteší ani naťahovanie sa s poisťovňou po nehode, ktorá môže pre nízky dezén na motocykli odmietnuť preplatiť škodu.

Buďte o krok vpredu

Nemusíte sa však vždy riadiť iba vyhláškami, pretože dezén na motocykli si zaslúži vašu pozornosť nielen pre spomínané nepríjemnosti. Riaďte sa svojim rozumom a myslite na svoju bezpečnosť. Mimochodom, odborníci odporúčajú zvážiť používanie pneumatík s dezénom nižším ako 3 milimetre.

Vo vlastnom záujme preto kontrolujte dezén na motorke a nečakajte s výmenou zodratých pneumatík. Jazdné vlastnosti každej motorky sú totiž bez akýchkoľvek pochybností vo významnej miere ovplyvnené pneumatikami a hĺbkou ich dezénu. Bez ohľadu na to, či ide o športovú alebo off-roadovú motorku určenú do terénu. A aj keď vám pravdepodobne na off-roadovom stroji pravdepodobne nikto nebude kontrolovať dezén na motorke, nespoliehajte sa na minimálnu hĺbku dezénu. Myslite dopredu a obujte motorku do nových pneumatík. To isté platí pre kategórie cestných motocyklov s radiálnymi, bezdušovými pneumatikami. 

Všímajte si obidve pneumatiky

Nezabudnite, že v prípade pneumatík nie je priľnavosti nikdy dosť a preto si rovnakú pozornosť zaslúžia obidve pneumatiky. Predná pneumatika nemá iba vodiacu funkciu, ale prenáša aj väčšiu brzdnú silu. Zadná pneumatika si zasa plní svoju trakčnú funkciu a okrem toho prenáša krútiaci moment. Dostatočný dezén na motorke samozrejme nadobúda na význame pri skrátení brzdnej dráhy a znížení rizika šmyku alebo aquaplaningu.

TIP: Pri zisťovaní hĺbky dezénu sa nemusíte spoliehať iba na identifikátory opotrebenia pneumatík. Presný stav môžete spoľahlivo zistiť pomocou hĺbkomer

Zpět