Motorkárske rukavice - ako ich vybrať?

Bohužiaľ, ešte aj dnes je veľa motorkárov ochotných úplne zbytočne riskovať svoje zdravie. Na cestách tak nie je núdza stretnúť jazdca na motorke, ktorý uháňa vo vysokej rýchlosti a bez rukavíc. Pravdepodobnosť, že v prípade pádu to ruky schytajú ako prvé hraničí takmer so 100 % istotou. Už len predstava, ako by vyzerali ruky motorkára po niekoľko metrovom kĺzaní sa po asfalte vzbudzuje hrôzu. Zodratá koža je možno iba to najmenšie, čo by ho v danej chvíli trápilo.

Pri vyšších rýchlostiach si to totiž ruky môžu odniesť v podobe oveľa vážnejších zranení. Komplikované zlomeniny a škaredé odreniny siahajúce do hlbších tkanív alebo dokonca až po kosť. Aj takto nejako môže vyzerať kontakt rúk s asfaltom bez motorkárskych rukavíc.

Motorkárske rukavice sú vždy rozumnou investíciou

V žiadnom prípade nechceme vyššie uvedenými riadkami vyvolávať strach. Chceme skôr iba poukázať na zbytočnosť takéhoto rizika. A tiež si myslíme, že rukavice pre motorkára by mali byť po helme úplnou samozrejmosťou. Neexistuje totiž najmenší dôvod, prečo si po prípadnom páde doráňať ruky tak, že budete odkázaní na pomoc druhých.

Navyše takéto zranenia sa veľmi zle hoja, takže spravidla treba počítať s dlhším liečením. Stačí pritom iba tak málo. Kúpiť si rukavice podľa svojho štýlu jazdenia a používať ich vždy, keď na motorke vyrazíte do práce alebo za dobrodružstvami. Rukavice pre motorkára sú bez preháňania skutočne dobrou voľbou ako minimalizovať prípadné zranenia rúk. Ak neviete ako si vybrať rukavice na motorku, pokúsime sa vám poradiť.

Aké rukavice na motorku? Veľa napovie váš štýl jazdenia

Motorkárske rukavice, ako sme to už naznačili, si vyberajte podľa toho či jazdíte rýchlo na športovej motorke, alebo si jazdu vychutnávate zo sedla choppra, či mestského skútra. V prvom prípade budete potrebovať odolné, dlhšie, kožené rukavice s viacerými chráničmi ruky i zápästia. Pri lenivej jazde v meste vám zasa postačia krátke textilné rukavice. Pri skútri alebo choppri môžete siahnuť aj po kožených rukaviciach, no naopak to neplatí. Textilné rukavice na motorku  nie sú ideálne pre rýchle športové motocykle a použiť ich môžete ešte na off-roadovú dráhu.

Ak rukavice na motorku, tak z kvalitného materiálu

Ďalším kritériom, ktoré môže pri výbere rukavíc zohrať dôležitú rolu je materiál, z ktorého sú vyhotovené. V princípe si môžete vyberať zo spomínaných kožených alebo textilných rukavíc. Okrem nich do úvahy pripadajú rukavice na motorku, ktoré sú kombináciou kože a textilu. Kožené rukavice sa najčastejšie vyrábajú z klokanej, hovädzej,  kozej alebo ovčej kože. Vo všeobecnosti sú tieto rukavice najodolnejšie voči oderu. V súčasnosti však už za nimi nezaostávajú ani textilné rukavice na motorku a samozrejme ani kombinované.

Výborným príkladom kožených ochranných doplnkov sú rukavice CARBO 3 SPIDI. Sú vyrobené z prvotriednej hovädzej kože a disponujú karbónovými chráničmi na kĺboch zápästia i stredových kĺboch prstov. Dlaň z kože a jemného mikrovlákna Clarino vystužená keramidovou textíliou sa postará o dokonalú ochranu vašich rúk.

Rukavice ALU pre H2OUT SPIDI zasa reprezentujú kombináciu kvalitných tkanín a kozej kože, ktorá je priedušná a odolná voči mechanickým oderom. Rukavice sú vybavené polyuretánovými chráničmi kĺbov a kvalitným polstrovaním na dlani, chrbtovej i bočnej časti zápästia, ktoré sa postarajú o maximálne utlmenie prípadného nárazu pri páde na vozovku.

Veľkosť a strih musí vyhovovať po každej stránke

Správny strih a veľkosť rukavíc je omnoho dôležitejšia ako veľkosť motorkárskej bundy alebo nohavíc. Pri veľkosti rukavíc nemôžete robiť kompromisy. Nevhodné sú veľké ale aj malé rukavice na motorku. Príliš veľké rukavice s dlhými prstami môžu spôsobiť problémy s citom v rukách a navyše aj komplikácie pri páde. Chrániče ktoré majú vaše ruky chrániť nie sú na miestach kde by mali byť a preto nemusia byť až také efektívne. Malé rukavice zasa nepríjemne otláčajú a obmedzujú ruku v pohybe.

Jednoducho povedané rukavice vám musia sedieť ako uliate. Najlepšie preto urobíte ak navštívite našu predajňu, kde si rukavice vyskúšate na vlastnej koži. U nás nájdete nepreberné množstvo značiek a modelov rukavíc. Navyše, ak si nebudete vedieť s výberom rady, pomôže vám náš skúsený personál. Motorkárske rukavice si samozrejme môžete vybrať aj v našom e-shope. Ideálna voľba v prípadoch, ak s konkrétnymi rukavicami máte osobnú skúseno

Zpět