Čo by si mal motorkár zobrať na dovolenku?

Čas beží neuveriteľne rýchlo. Iba nedávno sme sa v jednom z našich článkov venovali príprave motorky na novú sezónu. No a dnes už mnoho z nás nedočkavo odpočítava zostávajúce dni do vytúženej dovolenky. Nech už sa chystáte vyraziť k moru alebo na sever Európy, čakanie na deň odchodu si môžete skrátiť plánovaním zoznamu vecí, bez ktorých sa na cestách nezaobídete.

Balenie batožiny neraz dokáže preveriť organizačné schopnosti i kapacitu brašien, či kufrov. Tí z vás, ktorí na motorke jazdíte na dlhšie dovolenky pravidelne, viete o tom svoje. Určite nám však dáte za pravdu, že zbalenie dôležitých vecí po prvýkrát nebolo práve najjednoduchšie. A pravdepodobne nám potvrdíte aj to, že až prvá skúsenosť vám ukázala, ktoré veci boli naozaj užitočné a čo vám iba nepotrebne zaberalo priestor. Ak sa teda chystáte do vzdialenejšej dovolenkovej destinácie presúvať na motorke, prečítajte si zopár dobrých rád. Dozviete sa, ktoré „zbytočnosti“ by ste mali nechať doma a naopak, čo by ste mali na zoznam nevyhnutných vecí dopísať.

Stan, spacák i karimatka? Áno, ak plánujete romantiku pod hviezdami

V prípade, že sa chystáte stráviť dovolenku v hoteli alebo počas presunov na motorke plánujete využiť služby penziónov a hotelov, máte o niekoľko starostí menej. Ak si však chcete dopriať o niečo viac dobrodružstiev a chystáte sa prenocovať v kempoch alebo iba pod holým nebom, tak bez stanu, spacáku, nafukovačky, či karimatky to nepôjde. Aj keď zaberú pomerne dosť miesta.

Pri presunoch na motorke sa síce ráta každý kilogram, no okrem hmotnosti si všímajte tiež rozmery stanu. Ideálny je taký, ktorý v zloženom stave zaberie pokiaľ možno čo najmenej miesta. Naopak, po rozložení by vám mal poskytnúť veľkorysejšie priestory. Pri dovolenke vo dvojici bude preto fajn, ak bude o niečo väčší alebo bude vybavený predsieňou. Do takéhoto stanu potom pohodlne napracete všetky svoje veci.

Podobné zásady platia pre spacák, karimatku i nafukovačku. Mali by byť skladné a vážiť čo najmenej. Nafukovačka je dobrou voľbou pre motorkárky alebo spolujazdkyne, ktoré si musia dávať väčší pozor na prechladnutie. Pri cestách k moru vám však pravdepodobne postačia iba karimatky.         

Z oblečenia nerobte vedu

Oblečenie je otázkou individuálnych preferencií. Možno ste niekde počuli pravidlo skúsených cestovateľov. Zbaliť iba polovicu prichystaného oblečenia a radšej si zobrať 2-krát viac peňazí ako ste pôvodne plánovali. Pri balení sa preto správajte prakticky a s množstvom oblečenia to nepreháňajte. Okrem kvalitného motorkárskeho oblečenia si na dovolenku zoberte iba zopár obľúbených kúskov, v ktorých sa budete cítiť komfortne. Tri, či štyri tričká a 2 alebo 3 spodné diely nezaberú veľa miesta a môžete ich navzájom kombinovať.

No a nezabudnite, že ak niečo nechtiac necháte doma, netreba robiť paniku. Všade totiž nájdete obchody, kde si za pár drobných kúpite tričko, mikinu alebo ponožky. Skôr si do zoznamu poznačte a zvýraznite červeným perom nepremokavé oblečenie. Oplatí sa však pribaliť aj plachtu na motorku. Počas presunov si tak budete pohodlne sadať na suché alebo nezarosené sedlo.

Bez notebooku sa zaobídete, bez oleja a náradia je to horšie

Notebook, fotoaparát alebo iné drahšie predmety by mali ostať doma. Ak si ich predsa len budete chcieť zobrať so sebou, treba pre ne nájsť miesto v bezpečnejšom motokufri. Pri balení vecí na dovolenku  však rozhodne nezabudnite na náradie. To má byť samozrejmosťou. Zísť sa vám môže sada na opravu laniek, poistky, náhradné žiarovky, izolačná páska, káble, či kúsok drôtureťaz. Alebo potom v prípade reťaze spojenej rozopínacou sponou, aspoň náhradná spona. Na dovolenke oceníte tiež sprej, či sadu na lepenie defektu a zámok na motorku.

Samostatnou kapitolou je motorový olej, ktorý vám v dovolenkovej výbave nesmie chýbať. Ak sa vám stane, že olej bude výrazne pod ryskou, budete si za toto rozhodnutie v duchu gratulovať. Najmä vtedy, keď sa ocitnete niekde na osamelom mieste a ďaleko od najbližšej čerpacej stanice. Motorové oleje Repsol, MotorexMotul sú možno u nás menej známou značkou olejov, no tieto produkty sú testované v tých najextrémnejších podmienkach. Bez akýchkoľvek podmienok spĺňajú tie najvyššie štandardy kvality a samozrejme ich nájdete aj v ponuke zahraničných čerpacích staníc.

Bez povšimnutia nenechajte ani ďalšie „maličkosti“

Zoznam užitočných vecí môže byť poriadne dlhý. Spomenieme však aspoň tri dôležité veci, ktoré sa vám celkom isto zídu. Niekomu postačí na cestovanie osvedčená klasika v podobe papierovej mapy, no niekto dá prednosť GPS navigácii. Nech už je to akokoľvek, najlepšia je asi vzájomná kombinácia. Teda mapa aj GPS by vám pri cestovaní na motorke do vzdialených destinácií určite nemala chýbať.

Rovnako tak ani motocyklová lekárnička. Úrazy sa bohužiaľ motorkárom nevyhýbajú, no lekárničku môžete využiť aj pri drobnejších úrazoch počas kempovania. Lekárničku doplňte o lieky proti bolesti, teplote a pridajte aj tie na hnačku. K dokladom si však určite nezabudnite zobrať kartičku poistenca.

A hlavne - kde s nachystanými vecami?

No a napokon sme sa prepracovali k otázke, kde si všetky tie veci uložiť. Buďte však pokojní. Možností je veľa. Využiť môžete kufre, rôzne typy vakov a bočných brašien alebo v konečnom dôsledku aj praktické tank vaky s rozličným k

Zpět