5 vecí, ktoré by ste mali o motorkároch vedieť

Ruku na srdce. Určite už mnoho z vás pri svojich cestách do práce alebo počas dlhej cesty na dovolenku vypustilo zo svojich úst na adresu motorkárov spŕšku  nelichotivých slov. Otázkou však ostáva, či skutočným dôvodom vašich nadávok bola bezohľadná jazda motorkára alebo išlo iba o vzájomnú rivalitu, či tichú závisť nad tým, ako si to motorkári dokážu užívať na cestách.

Slovenskí vodiči a ohľaduplnosť občas akosi nejdú k sebe. Ak aj nepatríte práve k sympatizantom motoriek a vône benzínu, stále to nie je dôvod na to, aby ste si na cestách navzájom znepríjemňovali život. Hovorí sa, že ak nejde o život, tak nejde o nič. Bohužiaľ v tomto prípade môže skutočne ísť o veľa a prípadná nehoda motorkára sa veľakrát končí tragicky. Veríme, že nasledujúce riadky vám pomôžu lepšie pochopiť nadšencov jazdy na dvojkolesových mašinách. Ak však zároveň prispejú k vzájomnému rešpektovaniu sa a eliminovaniu zbytočných nehôd, bude to o to lepšie.

1. Motorka je ich život a nedajú na ňu dopustiť

Motorka je srdcová záležitosť, vášeň, celoživotná láska i výzva. Ak raz prepadnete tejto vášni niet úniku. Pohľad na svet z motorky je totiž, podobne ako pohľad z konského sedla, úplne iný. Kto to niekedy zažil, tak vie o čom je reč. Skúste sa preto vžiť do pocitov motorkára a potom budete mať určite viac pochopenia pre ich slabosť. Jazdu na motorke si síce užívajú, ale nie preto aby vás provokovali. Možno sa nechali uniesť rýchlejšou jazdou, no rozhodne vás nechceli ohroziť.

2. Na ceste nie ste sami

Chodci, cyklisti aj motorkári. Všetci sú účastníci cestnej premávky.  Neexistuje najmenší dôvod aby ste boli „vysadený“ práve na motorkárov. Platí to o to viac, ak pre bezpečnosť cestnej premávky sú neraz väčšou hrozbou alkoholom omámení alebo zle viditeľní cyklisti i chodci. Pravý motorkár dušou i telom pod vplyvom alkoholu na motorku určite nikdy nenasadne.

3. Motorkári milujú rýchlu jazdu

Stretnúť motorkára uháňajúceho podstatne vyššou rýchlosťou ako je bežné nie je nič výnimočné. Spravidla však ide o prehľadné rovinky, na ktorých motorkár neohrozuje ostatných účastníkov cestnej premávky. Napokon bezohľadne a riskantne jazdiacich motorkárov považujú za šialencov a exhibicionistov aj samotní motorkári. Ak teda zaregistrujete na ceste rýchlo pohybujúceho sa motorkára, namiesto hromženia a zvolávania hromov i bleskov dávajte pozor na to, že sa k vám môže priblížiť oveľa skôr ako to predpokladáte. Myslite na to najmä pri vychádzaní na hlavnú cestu alebo pri odbočovaní.

4. Aj motorkár môže byť niekedy pomalší

Skúsený motorkár vás zanechá ďaleko vzadu za sebou bez toho, aby ste sa k nemu priblížili čo i len o kúsok. Nemáte naňho ani v zákrutách pretože na motorke nimi prejde s obdivuhodnou ľahkosťou a eleganciou. Iné to však môže byť so začínajúcim motorkárom, ktorý zatiaľ nemá v krvi techniku jazdenia. Možno sa ešte bojí nakloniť motorku a nezvláda plynulé prejazdy zákrutami. Začínajúceho motorkára, ktorý prefrčí okolo vás na rovinke zvyčajne dostihnete práve v zákrutách. Nezabúdajte však, že každý sme nejako začínali. Nesnažte sa preto pomalšieho motorkára za každú cenu dobehnúť. Netlačte sa zbytočne naňho, nechcete mu predsa predným nárazníkom auta „pobozkať“ zadnú pneumatiku a spôsobiť vážnu dopravnú nehodu.

5. Nikto nie je 100 %

Všetci občas urobíme chybu a kto nie, nech prvý hodí kameňom. Skôr ako sa nabudúce rozčúlite na rýchlo jazdiacom motorkárovi alebo keď vás rozčertí jeho riskantný manéver pri obiehaní, skúste si spomenúť na svoje prehrešky. Telefonovanie počas jazdy, prekročenie povolenej rýchlosti, nesprávne predchádzanie, či nedanie prednosti v jazde. Každý deň sa týchto priestupkov dopúšťame denne. Niektorí majú šťastia o niečo viac a ich priestupky uniknú pozornosti polície. Buďte preto sebakritický a namiesto rozčuľovania sa na ceste spolupracujte. Urobte miesto na ceste pre bezpečné dokončenie obiehacieho manévru a počítajte s prípadnou chybou motorkára. Nabudúce sa to môže hodiť zasa vám.

Zpět