KTM 1290 Super Adventure S 2018

Ľudia z KTM si veľmi dobre uvedomujú, že dobrodružstvo vyžaduje odvahu bez akýchkoľvek kompromisov. No vedia aj to, že napriek úspechu ich motoriek nemôžu zaspať na vavrínoch. Platí to o to viac, ak popularita motoriek z kategórie „advanture“  naberá nové rozmery a tieto stroje patria k najžiadanejším. KTM preto prišla na trh s  vydareným modelom športovo-cestovnej motorky KTM 1290 Super Adventure S 2018, na ktorý láka všetkých milovníkov dobrodružstiev.

Každému kto si pozrie údaje v technickej špecifikácii je hneď jasné s kým má tú česť. Rakúska KTM 1290 Super Adventure S 2018 totiž so svojimi športovými ambíciami oranžový slogan „READY TO RACE“ napĺňa do písmena a do bodky. KTM-ka však nemá len veľké športové ambície. Svojimi parametrami je predurčená na to, aby doslova hltala tisícky kilometrov a preto plným právom patrí do kategórie cestovných „advanture“  motoriek.

KTM 1290 Super Adventure S 2018 v skratke

Srdcom tohto temperamentného cestovného endura je véčkový dvojvalcový motor s objemom 1301 cm3, ktorý vyprodukuje takmer 160 koní140 Nm točivého momentu. Výkon motora je prenášaný reťazou a o odpruženie sa postará poloaktívny podvozok WP Semi-active suspension.  Odpruženie je prispôsobené štýlu jazdy a povrchu vozovky, pričom konkrétny režim z nastavení "Comfort", "Street", "Sport" alebo "Offroad" si môžete samozrejme vyberať počas jazdy. Okrem toho si môžete zadné pruženie nastaviť aj podľa toho či cestujete sólo, so spolujazdcom alebo s väčšou batožinou.

Do nádrže KTM-ky natankujete 23 litrov benzínu a po doplnení paliva bude jej hmotnosť 238 kg. No a keďže KTM 1290 Super Adventure S 2018 je prednostne zameraná na cesty a zdolávanie veľkého počtu kilometrov, výrobca ju vpredu vybavil 19 a vzadu 17 palcovým ráfikom, centrálnym stojanom, chráničom motora i nastaviteľným plexi štítom, sedlom, či  stúpačkami. Vhod príde aspoň predpríprava pre cestovné kufre a držadlo spolujazdca.

Model je nabitý modernými technológiami v podobe rôznych palivových máp, ABS, kontroly trakcie či nadefinovaného enduro režimu. Okrem semi-aktívneho WP podvozku, však môžeme spomenúť balíček asistentov. Z nich potom predovšetkým QuickshifterHild Hold Control, či Motor Slip Regulation.

Už prvý kontakt s KTM 1290 Super Adventure S 2018 vás nadchne!

Dizajn multifunkčných LED svetiel dominantným spôsobom podčiarkuje atraktívny vzhľad motorky, no to pravé orechové príde až po prvom kontakte s motorkou. Ešte nemusíte vyraziť ani na jazdu a po usadnutí do vyššie položeného sedla čalúneného 3D penou a uchopení užších riadidiel bude zrejmé, že sedíte na stroji ktorý čaká iba na to, kedy mu podkúrite v kotli.

Na riadidlách nájdete  štvoricu tlačidiel, ktorými sa môžete pohybovať v menu, nastavovať  elektronických asistentov alebo si prostredníctvom nich nastavíte odpruženie, či charakteristiku motora. Pomocou tlačidiel však získate tiež údaje o spotrebe, ubehnutých kilometroch a ďalšie relevantné informácie. Polohu riadidiel si môžete nastaviť v horizontálnej polohe, podobne ako polohu stúpačiek (hore alebo dole) o jeden centimeter.

Čo je však dôležité, poloha ktorú po usadení na motorke zaujmete je strihnutá do pohodlného cestovného štýlu. Váha motorky tak neprechádza na ruky, takže ani pri dlhších cestách vás rozhodne nebude pobolievať chrbát a počas prestávok si nebudete šúchať unavené zápästia.

KTM 1290 Super Adventure S 2018 na ceste

Na motorke budete zbytočne hľadať spínaciu skrinku na klasický kľúč. KTM-ka disponuje bezkľúčovým štartovaním, takže kľúč môžete pokojne nechať vo vrecku bundy. Celkom fajn vecička, treba si však dávať pozor iba pri prípadnom presadaní na inú motorku. Problémom nebude ani to, že každý z vás bude na motorke trieliť iným smerom. Horšie to bude po vypnutí motorky s bezkľúčovým štartovaním. Bez zabudnutého kľúča sa bohužiaľ ďalej nepohnete.    

Po stlačení tlačidla štartéra vás privíta TFT 6,5 palcový displej so spomínaným sloganom a vy sa za efektnej zvukovej kulisy môžete konečne po asfaltke rozbehnúť s vetrom opreteky. Motorka KTM 1290 Super Adventure S 2018 umožňuje bezpečné i presné ovládanie a pri prechádzaní zákrutami aj v poriadnych náklonoch sedí na ceste ako prikovaná. Čo je však isté, od začiatku vás bude so svojimi 160 koňmi ak už nie provokovať, tak minimálne dávať najavo, že proti rýchlemu cestovaniu nemá žiadne výhrady. Až natoľko, že si s najväčšou pravdepodobnosťou okolité prírodné krásy nestihnete ani prehliadnuť.

Svižné presuny po kvalitných cestách alebo diaľniciach môžete pokojne absolvovať s nastavením režimu „street“, ktorý vám poskytne plný výkon, ale zároveň ponechá starostlivý dohľad kontroly trakcie. „Street“ režim je vhodné použiť ako v palivovej mape, tak aj pri nastavení podvozku. Snáď iba na niektorých našich „vydarených“ cestách s drobnými nerovnosťami budete musieť eliminovať nedostatky asfaltu prepnutím odpruženia do režimu „comfort“.

Ak sa však vrátime ešte k presunom po diaľnici, tak na tých stojí za úvahu použitie tempomatu, ktorý sa na motorke ovláda na ľavej rukoväti. Svojej úlohy sa výborne zhostí tiež predné plexi, ktoré spolu s výbornou ergonómiou motorky zabezpečia pohodlnú a bezpečnú jazdu aj pri vyšších diaľničných rýchlostiach.

Pochváliť však treba inžinierov KTM-ky tiež za Quickshifter, ktorý oceníte pri potrebe rýchlej akcelerácie. Radenie je rýchle, dostatočne citlivé i presné a sprevádza ho zvuková kulisa, ktorá je sama o sebe zážitkom. Počas jazdy sa môžete pohrávať s rôznymi režimami palivových máp. „Street“  sme už spomenuli, takže sa stručne pozrieme čo môžete očakávať od ostatných režimov.

Režim „rain“ za dažďa obmedzí výkon motorky, ale ponúkne  citlivejšie ABS a rýchlo reagujúcu kontrolu trakcie. ABS na zadnom kolese však môžete samozrejme v režime „offroad“  úplne vypnúť. „Offroad“ potom optimalizuje výkon pre lepšiu trakciu počas jazdy na nespevnenom povrchu. Pri tomto nastavení zároveň kontrola trakcie umožní preklzávanie zadného kolesa, čím v konečnom dôsledku umožní zdolanie nespevneného terénu. Ak pri režime „rain“ sme spomínali slabšiu odozvu na pridávanie plynu, tak pri režime „sport“ to určite platiť nebude. Motorka reaguje na pridanie plynu živšie a oveľa ostrejšie. Záležať tak bude iba na vás, na čo všetko si v takomto móde trúfnete.

KTM 1290 Super Adventure S 2018 vás nenechá ľahostajnými

Niet najmenších pochybností,  že motorka KTM 1290 Super Adventure S 2018 patrí vo svojej kategórii ku ťažkým „kalibrom“, ktoré dokážu zamotať hlavu nejednému milovníkovi svižnejšieho a predovšetkým športovejšieho cestovania. Do vienka totiž dostala nielen jeden z najvyspelejších podvozkov, ale aj poriadnu nádielku koní v podobe véčkového dvojvalca a množstvo najmodernejších technológií. Toto všetko jej dodáva bezkonkurenčnú atraktivitu.  

V prípade záujmu o túto oranžovú krásavicu nás preto neváhajte kedykoľvek kontaktovať. Veľmi radi zodpovieme na každú vašu otázku a mimochodom. Širokú ponuku doplnkov a príslušenstva pre model KTM 1290 Super Adventure S nájdete v našej predajni alebo na našej webovej stránke.

Zpět