Ako vybrať motorku – veci, o ktorých sa moc nehovorí

Pre menej skúsených motorkárov nemusí byť výber motorky vôbec taký jednoduchý, ako sa to na prvý pohľad zdá. Platí to o to viac, ak s jazdením na motorke iba začínate a možno si vyberáte vôbec svoju prvú motorku v živote. Výber vhodnej motorky je v tomto prípade ešte o niečo dôležitejší a zložitejší.Nechceme byť patetický, ale je to podobné ako s výberom životnej partnerky, či partnera. Buď si spolu sadnete a vydrží vám to celý život alebo sa stane pravý opak. V našom prípade to teda pri zlom výbere motorky môže znamenať, že na ďalšiu jazdu už ani nepomyslíte a na motorky vo všeobecnosti po čase zanevriete. A to aj napriek tomu, že cestovanie na motorke ponúka výnimočné zážitky a jedny z najkrajších momentov, aké nezažijete ani v tom najluxusnejšom aute. Podľa čoho, alebo presnejšie povedané, ako vybrať motorku ktorá vás nesklame a naplní všetky vaše očakávania? Čítajte ďalej a dozviete sa viac.

Výkon motorky môže byť pre niekoho dôležitý, ale...

Ak ste očakávali, že odpoveď na otázku, ako vybrať motorku začneme hľadať pri jej výkone, tak ste tušili správne. Tento parameter bol ešte donedávna toľkokrát zdôrazňovaný, že ho v našom článku jednoducho nemôžeme obísť alebo ho zaradiť niekde nižšie.

V súvislosti s týmto parametrom však treba hneď povedať, že pre výrobcov motoriek v súčasnosti už nie je zvyšovanie maximálneho výkonu motoriek absolútnou prioritou. V podstate maximálny počet koní nemusí byť tým najdôležitejším parametrom ani pri výbere motorky.

Napokon mnohí, a povedzme si úprimne, že aj tí naozaj ostrieľaní motorkári, dávajú dnes pred maximálnym výkonom prednosť skôr dobrej obratnosti, výbornej ovládateľnosti, kvalitnému podvozku i dynamickej jazde. Napokon rýchle časy sa dosahujú vďaka celkovej súhre, nie len iba „nadupanými“ rozjazdmi.

V žiadnom prípade vás však týmito riadkami nechceme odradiť od kúpy motorky s brutálne vysokým výkonom. Ak vám srdce piští práve po takomto stroji, stále máte široké možnosti výberu.

Veľa môže napovedať hmotnosť alebo výška motorky

Namiesto sústredenia sa na maximálny výkon motorky bude vhodné, keď pri jej výbere nenecháte bez povšimnutia ani svoju telesnú konštrukciu. Ak totiž patríte k útlejším  a vzrastovo menším motorkárom, tak väčšia hmotnosť motorky pri zdvíhaní po pádoch alebo  jej výška môže spôsobovať nečakané problémy. Rovnako tak na výšku sedadla a na hmotnosť motorky musia prihliadať ženy alebo dievčatá, ktoré je v súčasnosti možné vídať za riadidlami motoriek čoraz častejšie.

A ako vybrať motorku v takomto prípade? Nič nie je neriešiteľné a v princípe máte stále veľké možnosti výberu. Zo zoznamu vhodných motoriek by ste mali možno vyradiť iba niektoré skutočne ťažšie a predovšetkým vyššie modely motoriek. Výrobcovia motoriek však vychádzajú motorkárkam alebo motorkárom dostatočne v ústrety a ponúkajú im modely  motoriek ktoré sú šité presne pre ich potreby. Takéto motorky disponujú nízkym sedadlom, nižšou hmotnosťou i užšou konštrukčnou stavbou, ktoré umožňujú jednoduchšie došliapnutie na zem a lepšiu manipuláciu s motorkou.  

 

Bezpečnostné systémy ocenia nielen začiatočníci

Viaceré bezpečnostné systémy ktorými sú vybavené súčasné motorky sú výsledkom spomínaného preorientovania sa výrobcov z dosahovania maximálnych výkonov na bezpečnosť motorkárov. Tieto aktívne bezpečnostné prvky ponúkajú nové možnosti o akých sa motorkárom v minulosti ani len nesnívalo. Pri výbere motorky teda môžete prihliadať na viaceré systémy, ktoré môžu byť v mnohom nápomocné nielen začiatočníkom, ale aj oveľa skúsenejším jazdcom.

No a ako vybrať motorku podľa bezpečnostného systému? Záležať bude iba na vašich osobných preferenciách. Isté je však iba jedno. Ktorýkoľvek z nich prispeje k zvýšeniu vašej bezpečnosti. Aby ste však mali lepšiu predstavu aké máte možnosti, tak vám v nasledujúcich riadkoch prinesieme pohľad na niektoré z nich.

  1. Antiblokovací Brzdový Systém

ABS vyhodnocuje hroziace nebezpečenstvo šmyku pri prudkom brzdení, koriguje brzdnú silu a predchádza tak prípadnej strate kontroly nad motorkou, ktorá by mohla skončiť nepríjemným pádom motorkára. ABS však nemusíme nijako obzvlášť predstavovať, pretože tento systém pravdepodobne dobre poznáte z automobilového odvetvia, kde už dlhodobo patrí k výbave aktívnych bezpečnostných prvkov.

Napriek mnohým debatám o tom, či ABS prispieva k zvýšeniu bezpečnosti motorkára alebo, či iba zbytočne nepredlžuje brzdnú dráhu motorky je potrebné povedať, že na základe relevantných štatistík ABS dokáže zabrániť ¼ nehôd a pri ďalších nehodách znížením nárazovej rýchlosti prispeje k zmierneniu následkov havárií. V motorkách vyrobených po 01. januári 2016 (s výkonom nad 125 cm3) a predávaných na území Európskej únie musí byť ABS povinnou súčasťou výbavy. Ak si teda kúpite novú motorku, o zvýšenie bezpečnosti máte postarané. 

  1. Bosch Stability Control

Tento systém je ďalším príspevkom k zvýšeniu bezpečnosti motorkára. Aj tentoraz senzory vyhodnocujú aktuálnu jazdu a v prípade rozpoznania problémov systém zasiahne motorkárovi do riadenia. Bosch Stability Control koriguje nadmerné brzdenie prednou alebo zadnou brzdou, pričom umožňuje brzdenie v náklonoch s eliminovaním podkĺznutia kolies.

  1. Kontrola trakcie

Úlohou tohoto systému je pokiaľ možno čo v najväčšej miere eliminovať podkĺznutie zadného kolesa motorky pri neprimeranom pridaní plynu alebo po nabehnutí na šmykľavý povrch vozovky. V prípade kontroly trakcie systém porovnáva a vyhodnocuje rýchlosť otáčok predného i zadného  kolesa, pričom v prípade potreby okamžite reaguje obmedzením výkonu na zadnom kolese.

  1. Prepínanie palivových máp

Systém prepínania palivových máp využijú a ocenia predovšetkým začiatočníci a menej skúsení motorkári. Vďaka tomuto systému si môžete vyberať rôzne režimy fungovania motora, ktoré môžu v konkrétnej situácii najlepšie zodpovedať daným podmienkam. Napríklad za dažďa si zvolíte režim, ktorý obmedzí výkon motora aj o niekoľko desiatok percent. V prípade nepriaznivých podmienok tak budete krotiť menej koní, čím v konečnom dôsledku predídete prípadným kolíznym situáciám.

Ako vybrať motorku? Poradíme vám aj my osobne!

Parametrov, ktoré môžete pri výbere motorky zohľadniť, je samozrejme oveľa viac. Do úvahy by ste okrem iného mohli zobrať tiež výrobcu motorky, počet valcov, farbu alebo tiež celkovú charizmu motorky. Tá napokon môže byť pre niekoho rovnako dôležitým aspektom, pretože dokáže osobitným spôsobom podčiarknuť originalitu osobnosti.

Dnes sme sa vám však snažili sprostredkovať pohľad aj na niektoré menej spomínané parametre, ktoré podľa nášho názoru môžu za istých okolností výrazným spôsobom ovplyvniť celkový zážitok z jazdy a preto by pri jej výbere nemali ostať bez povšimnutia.

Zároveň si veľmi dobre uvedomujeme, že výber motorky nemusí byť vôbec jednoduchý. Ak teda stojíte pred otázkou ako vybrať motorku a neviete si dať rady, zverte sa nám so svojimi predstavami a my vám radi poradíme, ktorý model by sa mohol najviac priblížiť vašim očakávaniam. Naša ponuka nových motoriek obsahuje všetky typy motoriek. Od cestných rýchlikov, cez ostré endurá až po spoľahlivé skútre. Vybrať si môžete KTM motocykle, APRILIA, PIAGGIO, GILERA, SCARABEO alebo VESPA.

Zpět