Ako vymeniť olej na motorke

Bez pravidelnej výmeny oleja sa nezaobíde žiadne auto a samozrejme ani motorka. A je úplne jedno či olej meníte v servisných intervaloch alebo skôr uprednostňujete jeho jarnú výmenu. V princípe máte pri výmene oleja 2 možnosti. Pri prvej alternatíve zveríte výmenu oleja do rúk mechanika v obľúbenom servise alebo sa rozhodnete pre druhú možnosť. V takom prípade si rituál výmeny oleja nenecháte ujsť a vymeníte si ho sami. Alebo možno patríte k motorkárom ktorí majú radi veci pod kontrolou a nie sú nadšení keď im niekto siaha na ich obľúbeného miláčika. Nech je to už akokoľvek, ak ste sa rozhodli pre svojpomocnú výmenu oleja a nemáte potrebné skúsenosti, tak práve pre vás sú určené nasledujúce riadky. Dozviete sa v nich ako vymeniť olej na motorke.

Výmena oleja v motorke je jednoduchšia ako sa na prvý pohľad môže zdať. Po prečítaní nášho krátkeho príspevku, respektíve po prvej vlastnoručnej výmene oleja, nám celkom určite dáte za pravdu. Pri výmene oleja však predsa len dbajte na istú dávku opatrnosti, aby ste predišli prípadnému úrazu. Poďme na to!

Ako vymeniť olej na motorke  

Olej sa najlepšie vypúšťa zo zahriateho motora motorky. Vtedy má totiž najlepšiu viskozitu a dokáže z motorky vytiecť takpovediac do poslednej kvapky „krvi“. Ak máme teda motor na motorke zahriaty, vypneme ho a motorku postavíme nad vopred pripravenú záchytnú nádobu do ktorej budeme vypúšťať použitý olej.

Následne môžeme povoliť a vyskrutkovať vypúšťaciu skrutku. Pri vypúšťaní oleja však netreba zabúdať na to, že sme ho predtým zahriali a môže byť horúci. S vypúšťaním oleja sa nikam neponáhľajte a na vytečenie mu doprajte dostatok času. Iba po vykvapkaní aj tých posledných zvyškov oleja sa motor dokáže zbaviť všetkých nečistôt.

Vymeniť odporúčame aj olejový filter 

Napriek tomu, že rôzne manuály alebo príručky odporúčajú meniť olejový filter v rôznych intervaloch, podľa nášho názoru by ste ho mali vymeniť vždy pri každej novej výmene oleja.   Olejový filter napokon nepredstavuje nijakú finančne nákladnú položku ktorá by výrazným spôsobom zaťažila vašu peňaženku.

Po vypustení oleja teda môžete vyskrutkovať filter, treba si však pri tom dávať pozor, pretože môže byť plný oleja. Z nového olejového filtra odstráňte ochrannú fóliu, zľahka potrite olejom alebo vazelínou jeho gumovú obrubu (tesnenie) a potom už nový filter iba naskrutkujte na miesto, pričom si dajte záležať na primeranom dotiahnutí. Ak je olejový filter na svojom mieste, môžete naspäť naskrutkovať vypúšťaciu skrutku a naliať nový olej.

Aký olej do motorky zvoliť a koľko ho máte naliať zistíte v servisných pokynoch výrobcu motorky. Naliatím oleja a prvou kontrolou mierky však ešte jeho výmena celkom nekončí. Aby ste sa presvedčili, že je naozaj všetko v poriadku, naštartujte motorku a nechajte ju na voľnobehu ešte chvíľu bežať. Potom ju vypnite, počkajte nejaký čas a znovu skontrolujte množstvo oleja. V prípade potreby dolejte olej do požadovaného objemu.

Výmena oleja v motorke sa dá zvládnuť do hodinky

Samozrejme čas výmeny oleja je individuálny a nezáleží iba od vašej zručnosti, ale aj od typu a kapotáže motorky. Ak však bude všetko prebiehať tak ako má, celý proces výmeny oleja v motorke vám nemusí zabrať viac ako trištvrte hodinku. Vy však okrem dobrého pocitu z toho, že ste svojej motorke dopriali to čo nevyhnutne potrebuje aby vám spoľahlivo slúžila, ušetríte aj nejaké finančné prostriedky, ktoré potom môžete investovať do seba. Napríklad do kúpy doplnkov alebo moto oblečenia.

Do pozornosti vám však predovšetkým chceme dať našu ponuku olejov a mazív. Nájdete v nej syntetické alebo polosyntetické oleje od renomovaných výrobcov, ktoré disponujú patričnou kvalitou a dokážu uspokojiť požiadavky aj tých najnáročnejších motorkárov.

Tip: Čo s použitým olejom?

V prípade výmeny oleja v servise túto otázku nemusíte riešiť pretože o jeho ekologickú likvidáciu sa postarajú za vás. Pri svojpomocnej výmene oleja to však neplatí a s jeho likvidáciou sa budete musieť vysporiadať sami. No a v súčasnosti snáď už nikomu netreba vysvetľovať, že použitý olej patrí do kategórie nebezpečných odpadov a preto nemôže skončiť v komunálnom odpade alebo jednoducho vyliaty v kanáli. Aké teda máte možnosti?

V minulosti sa dal použitý olej odovzdať na čerpacej stanici, no dnes to už bohužiaľ nie je možné. Využiť tak budete musieť služby niektorej firmy prevádzkujúcej zberný dvor vo vašom okolí. Predtým sa však pre istotu informujte za akých podmienok od vás olej prevezmú. Druhou alternatívou je odovzdanie oleja v rámci zberu nebezpečného odpadu organizovaného obcou. Takýto zber však nie je samozrejmosťou a o tejto možnosti sa tiež informujte na príslušnom obecnom úrade dopredu.   

 

Zpět