Chrániče na motorku, ktoré nevyhnutne potrebujete

Niet najmenších pochybností, že pri každej jazde na motorke musí motorkár počítať nielen s príjemnými zážitkami, ale aj s istou dávkou rizika. Ohrozovať ho môžu bezohľadní, či nepozorní vodiči áut, lesná zver v jazdnej dráhe alebo rôzne iné neočakávané prekvapenia na cestách - vrátane poriadnych nerovností, jám a výtlkov. V dôsledku týchto, povedzme udalostí, neraz nasleduje prudké zošliapnutie brzdy, šmyk, strata kontroly nad motorkou a pád.

Každý kto už niekedy na vlastnej koži zažil takúto situáciu a následné kĺzanie po drsnom asfalte alebo si vyskúšal aký nepríjemný dokáže byť štrkový povrch dnes už dobre vie, aké dôležité je myslieť na svoju vlastnú bezpečnosť. Ak teda beriete svoju bezpečnosť na motorke úplne vážne, poďte sa spolu s nami pozrieť ktoré chrániče na motorku by vo vašej výbave rozhodne nemali chýbať.

Riskujte niekde inde, nie pri svojej bezpečnosti

Chrániče na motorku poskytujú motorkárovi ochranu najrizikovejších častí tela. Chránia tak hlavu, hruď, chrbticu, ramená, lakte, či kolená  motorkára a je pritom úplne jedno či jazdí na klasických cestách alebo súperí s náročným terénom. Je síce pravdou, že chrániče na motorku nie vždy dokážu zabrániť prípadným zraneniam. No pravdou je aj to, že v mnohých prípadoch výrazne znížili rozsah poranení a v niektorých situáciách dokázali motorkárovi zachrániť život.

Aby však chrániče na motorku spoľahlivo plnili svoju funkciu, bude potrebné ak sa poobzeráte po chráničoch z kvalitných materiálov, ktoré vám zabezpečia nielen patričný komfort a neobmedzujúci pohyb, ale predovšetkým pokiaľ možno čo najvyšší stupeň ochrany vášho tela. Z vašich ciest sa predsa chcete vrátiť k svojim blízkym v poriadku a preto nevkladajte svoju bezpečnosť do rúk necertifikovaných chráničov, ktoré nespĺňajú príslušné normy.      

Prilby na motorku

Význam prilby počas jazdy na motorke snáď už v súčasnosti netreba nijako mimoriadne zdôrazňovať. A nezáleží na tom, či jazdíte na superrýchlej športovej motorke alebo na pohodlnom mestskom skútri. Prilba na motorku bude pri bezpečnosti motorkára vždy hrať prím, alebo ak chcete rozhodujúcu rolu a to nielen z hľadiska jej povinného nosenia. Dôvod je jednoduchý, nejde predsa o to, či dostanete nejakú tú pokutu. Predovšetkým ide o efektívnu ochranu vašej hlavy pri nebezpečných pádoch.

Súčasné moderné prilby disponujú rôznou výbavou, tvarmi i farbami, no predovšetkým vám poskytnú vysoký stupeň ochrany hlavy. Osobitne potom helmy s karbónovou, či polykarbonátovou škrupinou, ktoré sú extrémne odolné a po prejdení ich nezničí ani obrazne povedané cestársky valec.

Aby však prilba efektívne plnila svoj účel a počas dlhšej jazdy nespôsobovala bolesti krčnej chrbtice, tak vám musí sedieť ako uliata. Výberu prilieb sme v minulosti venovali samostatný príspevok, preto ak vás táto téma zaujíma prečítajte si náš článok Ako vybrať prilbu na motorku.

 

Chrániče krčnej chrbtice

Chrániče na motorku, v tomto prípade chrániče krčnej chrbtice pri páde vytvárajú podporu pre prilbu a redukujú silu nárazu. Okrem toho sa pri nehode podieľajú na zabraňovaní viacerých nebezpečných pohybov hlavy a tela, ktoré by v dôsledku pádu mohli spôsobiť až život ohrozujúce zranenia.

Spomenúť môžeme napríklad extrémny ohyb hlavy dopredu, dozadu, či do bokov. Účinné sú tiež pri  zabraňovaní stlačenia chrbtice alebo pri presmerovaní hlavného nárazu z oblasti hrudnej kosti alebo chrbtice na okolité oblasti. Chrániče na motorku v tejto kategórii výborne reprezentuje napríklad chránič krčnej chrbtice Air Trooper ATLAS v bielo-oranžovom prevedení. 

Airbagové vesty

Chrániče na motorku v podobe airbagových viest stoja rozhodne za úvahu, pretože motorkárovi pri páde a následnom kotúľaní sa  po drsnom asfalte ponúkajú optimálnu ochranu od pása až po krk. Nie nadarmo tieto vesty používajú bezpečnostné a záchranárske zložky viacerých európskych štátov. Jazdiť v nich môžete vidieť napríklad príslušníkov francúzskej i španielskej polície a francúzskych záchranárov.

Vesty s airbagom v podstate fungujú na rovnakom princípe ako airbagy v aute. V prípade nehody je vzduch po aktivácii do vesty vohnaný v priebehu zlomku sekundy a vesta po nafúknutí okamžite aktívne tlmí dopad motorkára. No a ako sme to už vyššie spomínali, tieto chrániče na motorku spevnia krčné partie, pričom chránia hrudník i chrbticu motorkára.

Perfektnou voľbou môže byť vesta s airbagom NECK DPS VEST SPIDI žltá, ktorá okrem optimálnej ochrany motorkára zabezpečí aj jeho aj vynikajúcu viditeľnosť na ceste. Byť na ceste videný je totiž jedným z najdôležitejších faktorov bezpečnej jazdy.

Chrániče lakťov a kolien

Vďaka chráničom lakťov a kolien môžu aj vaše končatiny prežiť rôzne pády bez výraznejších zranení. Chrániče kolien i lakťov sú zvyčajne vyrobené z ľahkých, ale bezpečných materiálov ktoré sa dokonale prispôsobia vašim končatinám a nebudú vás v žiadnom prípade obmedzovať pri pohybe. K telu sa pripevňujú pomocou upínacích pásov so suchým zipsom, ktoré sa dajú prispôsobiť hrúbke končatiny.

Medzi osvedčené chrániče lakťov i kolien patria chrániče s plášťom z ABS plastu. Samostatnú kapitolu potom tvoria karbónové chrániče, ktoré ponúkajú nadštandardnú ochranu aj pri veľmi nepríjemných kontaktoch s vozovkou. Ak hľadáte skutočne efektívnu ochranu vašich kolien vyhovovať by vám mohol napríklad chránič FLUID TECH CARBON 2017 ALPINESTARS. Ak však hľadáte niečo kvalitné, spoľahlivé a cenovo dostupnejšie, tak môžete siahnuť napríklad po chráničoch kolien 5 Pivot FLY RACING.

Vzhľadom na to ako vo všeobecnosti dokážu tieto chrániče na motorku ochrániť vaše končatiny, bolo by veľkou chybou nechať ich bez povšimnutia a nezaradiť ich do vašej výbavy.

Chrániče na motorku? U nás ich dostanete aj s dobrou radou.

Chrániče na motorku, ktoré sme uviedli v dnešnom našom článku tvoria samozrejme iba časť výbavy, ktorá vám pomôže zvýšiť vašu bezpečnosť, či už na cestách alebo v členitom teréne. Bezpečnejší a menej zraniteľní na motorke môžete byť tiež s telovými chráničmi, krátkymi ochrannými šortkami, alebo chráničmi chrbtice.  Naše chrániče na motorku sú samozrejme testované, disponujú príslušnými certifikátmi a vyhovujú tým najprísnejším európskym normám.

No a nezabudnite. Veľmi radi vás privítame aj v našom showroome v Košiciach. Nájdete nás na Bardejovskej  98 (oproti Ferocentru, vedľa novej Billy). Potešíme sa každej návšteve a v prípade záujmu vám veľmi radi poradíme alebo zodpovieme akúkoľvek otázku. Vybrať chrániče na motorku si však môžete aj pohodlne na našej webovej stránke.

Zpět