Skúter alebo motorka? Poďme túto dilemu vyriešiť!

Pocit nespútanej slobody, výnimočné zážitky, romantiku, dobrodružstvo, ale aj obratnosť v kolónach pri jazde mestom vo všeobecnosti dokážu ponúknuť všetky motorky. Aj keď je jazda na motorke predovšetkým o pocitoch, predsa len nie je motorka ako motorka. Iný zážitok ponúka jazda na superšportovej motorke s výkonom 180 koní a iný divoká jazda na šikovnom endure v teréne alebo na mestskom skútri. Aj v tomto prípade však platí koľko ľudí, toľko chutí - každému vyhovuje niečo iné.  Pozrime sa teda na to, či sa nám podarí rozlúsknuť oriešok v podobe odpovede na otázku z úvodu. Bude pre vás vhodnejší skúter alebo motorka?

Podobne ako pri autách, aj na motorkách je perfektné to, že z jednotlivých kategórií si dokáže vybrať každý nielen podľa spotreby, či výkonu, ale aj podľa osobných preferencií a sympatií. Začiatočník, si tak môže vybrať niečo úplne iné ako vetrom ošľahaný motorkár a na jazdu po meste použijete inú motorku ako v členitom teréne. V princípe tak môže byť dobrou voľbou skúter, ale aj iná motorka. Záleží iba od toho na čo plánujete motorku používať. Termín motorka je však veľmi všeobecný. My si ho preto rozmeníme na drobné a v nasledujúcich riadkoch sa pozrieme na niektoré kategórie motoriek.

Skúter – optimálny pomocník v meste

Skútre sa už dlhšiu dobu tešia mimoriadnej obľube a ich počet na cestách pribúda s každým ďalším rokom. Prispela k tomu aj dávnejšia zmena legislatívy, ktorá umožňuje jazdu na skútri s automatickou prevodovkou a obsahom do 125 cm3 aj vodičom s vodičským oprávnením skupiny B.

Určite ich nevidíme na cestách viac len z tohto dôvodu. Základom ich úspechu je vysoký komfort, jednoduché ovládanie, jazdné vlastnosti neraz na úrovni väčších motoriek a bezkonkurenčná rýchlosť presunu po preplnených veľkomestách. Oplatí sa tiež spomenúť nízku spotrebu a jednoduchšiu možnosť parkovania skútra, ktorá je častou komplikáciou vo väčších mestách.

Skútre  disponujú rôznym obsahom motora. Výkonovo slabší skúter s obsahom do 50 cm3 je konštruovaný na maximálnu rýchlosť do 50 km/h. Takýto skúter je preto predurčený na jazdu v mestských podmienkach. Na kratšie výlety je potom určený skúter s kubatúrou do 125 cm3, ktorý dosahuje rýchlosť do 115 až 120 km/h. Samozrejme vyrábajú sa aj skútre s vyšším obsahom motora, ktoré môže dosiahnuť rýchlosť nad 150km/h. Na takýto skúter však už musíte byť majiteľom vodičského oprávnenia na motorku. Odporúčame pozrieť sa na nové skútre, získate tak najlepší prehľad o súčasných trendoch.

Zobraziť ADAMOTO T9 125cc

Motorky SUPERSPORT

Motorka z kategórie KTM Supersport patrí k absolútnej špičke, ktorá si však vyžaduje opatrnosť a je určená pre skúsenejších motorkárov. Je však ideálna aj pre motorkárov, ktorí milujú rýchlu adrenalínovú jazdu alebo majú pretekárske ambície. Veľkými zbraňami týchto motoriek sú prepracovaná ergonómia, najmodernejšia elektronika, mimoriadne efektívny brzdový systém, obratnosť a patričný výkon. Aby však neostalo iba pri slovách, dovolíme si uviesť aj konkrétny príklad. O kvalitách superšportových motoriek dokáže najlepšie presvedčiť  KTM RC 390 2018, ktorá majiteľovi ponúkne maximum zábavy i pôžitku z rýchlej a dynamickej jazdy. Každý motorkár ktorý si vyskúša jazdu na tomto stroji bude napokon ľutovať, že nemá poruke rýchly pretekársky okruh.

Motorky SPORTS TOURER

Tieto športovo-cestovné motorky sa vyznačujú lepšou ochranou pred vetrom, pohodlným sedením a preto sú vhodné skôr pre motorkárov ktorí dávajú prednosť komfortu a pohodlnému cestovaniu. Neznamená to že nedisponujú potrebným výkonom. S týmito cestovnými expresnými rýchlikmi by ste sa rozhodne nestratili ani na pretekárskom okruhu. Výborným reprezentantom tejto kategórie je motorka KTM 1290 SUPER DUKE GT 2018.

Motorky NAKED

Motorky patriace do kategórie Naked sú väčšinou bez kapotáže a preto sú často celkom trefne označované ako naháče. Tieto motorky nie sú primárne zamerané na dosahovanie maximálnych rýchlostí, skôr im ide o zrýchlenie, celkovú obratnosť a pôsobivý vzhľad. Veľkou devízou týchto naháčov je výborná ergonómia, ktorá motorkárovi umožní naplno využiť potenciál motorky. Benefitom motoriek Naked je zaujímavá cena. 

Enduro motorky

Napokon dáme priestor motorkám, určeným pre motorkárov, ktorí majú dobrú kondičku a z času na čas si nedokážu odoprieť jazdu v členitom teréne. No a práve enduro motorky sú na takéto účely akoby stvorené. Tak ako sa tieto motorky nezľaknú ani výziev ľahšieho terénu a dobre sa prepletajú pomedzi stromy alebo poľnými cestami, disponujú tiež potrebným výkonom na klasických cestách. Motorkár môže na nich najazdiť tisícky kilometrov a doraziť do ktoréhokoľvek cieľa, pričom si môže dovoliť zísť z bežnej cesty a použiť skratku vedúcu lesným terénom.

Skúter alebo motorka? Rozhodnutie ponecháme na vás

Ak by sme teda mali pokúsiť o akési zhrnutie a odpovedať na otázku, či je pre vás vhodnejší skúter alebo motorka, musíme sa vrátiť na začiatok nášho článku. Vietor vo vlasoch, pocit slobody a mnoho dobrodružstiev, zažijete na akejkoľvek motorke. Vrátane skútra.

Skúter môže byť  napokon výbornou voľbou pre začiatočníkov, pre ktorých môže byť akýmsi medzistupňom alebo ak chcete prestupnou stanicou pred tým, ako prejdú na ktorúkoľvek vyššiu kategóriu motoriek. Počas jazdy na skútri získajú základné skúsenosti a zručnosti súvisiace s jazdou na jednostopovom motorovom vozidle. Okrem toho ako sme to už spomínali, je skúter dobrou voľbou pre jazdu v podmienkach veľkomiest alebo pri výletoch do bližšieho okolia.

Kto však už má skúsenosti s jazdou na motorke a miluje alebo vyhľadáva rýchle a  adrenalínové jazdy po náročnom teréne, tak určite siahne po stroji z kategórie cestných, či terénnych motoriek. Rovnako tak urobí motorkár, ktorý každoročne zdoláva stovky kilometrov. Preto úplne jednoznačná odpoveď, aký typ motorky uprednostniť v podstate neexistuje. Každý si vyberá motorku podľa svojich špecifických potrieb a v konečnom dôsledku rozhodujú osobné preferencie.

Zpět