Na čo nesmiete zabudnúť pri príprave motorky na sezónu?

Zima zatiaľ nepovedala svoje posledné slovo a momentálne si mnohí motorkári zatiaľ užívajú skôr lyžiarske svahy ako svojich dvojkolesových miláčikov. Neubehne však veľa času a namiesto lyžiarskych zjazdoviek sa začnú plniť jarné cesty nedočkavými motorkármi. Kým však vyrazíte na svoju prvú tohtoročnú jazdu na svojom obľúbenom stroji bude vhodné ak si ho predtým poriadne skontrolujete a pripravíte.

Dôkladná príprava motorky pred začiatkom novej sezóny dokáže ušetriť kopu neskorších nepríjemností. Poďme sa teda spoločne pozrieť, čo by po zimnej prestávke nemalo ostať bez povšimnutia pri kontrole motorky.

Bez kontroly brzdového systému ani nevychádzajte

Skôr ako sa na jar vydáte za novými dobrodružstvami, venujte patričnú pozornosť celému brzdovému systému. Ostať by ste však nemali iba pri vizuálnej kontrole stavu obloženia brzdových doštičiek, ktoré by malo dosahovať minimálne 3 mm hrúbku. Pozrite sa tiež na brzdovú kvapalinu a v prípade potreby ju dolejte. Nezabudnite ani na odvzdušnenie brzdového systému, kontrolu tesnosti spojov a odmastenie brzdových kotúčov. V prípade potreby odporúčame použiť brzdové a chladiace mazivá.

Pozornosť venujte aj oleju

Dodržiavanie servisných intervalov výmeny oleja a olejových filtrov je dôležitou súčasťou starostlivosti o motorku. Bolo by však veľkou chybou myslieť si, že pomedzi tieto intervaly už  nemusíte kontrolovať množstvo motorového oleja.

Preto skôr ako prvýkrát prevetráte svoju milovanú motorku, tak skontrolujte hladinu oleja. Tá by mala siahať približne po hornú rysku. Malé množstvo oleja v mazacej sústave motora by mohlo mať na svedomí stratu tlaku v systéme a nedostatočné mazanie, v dôsledku ktorého by mohlo dôjsť k „zadretiu“ motora.

Preveriť by ste mali tiež stav vzduchového filtra, ktorý sa pri filtrácii vzduchu môže zaniesť prachovými časticami. Ak je filter zanesený, pokúste sa ho vyčistiť alebo ho vymeňte za nový.

Skontrolujte akumulátor a zapaľovanie

Samovybíjanie počas nútenej zimnej prestávky je menej príjemnou vlastnosťou akumulátorov. Kontrolou batérie pred prvým výjazdom sa tak vyhnete problému s naštartovaním motorky. Predovšetkým vtedy, ak ste akumulátor počas zimy vôbec nenabíjali.

Batériu preto pripojte k nabíjačke a nabite ju na plnú kapacitu. Ak máte vo zvyku batériu na zimu vyberať z motorky a skladovať ju na teplom mieste, tak pred jej opätovnou inštaláciou do motorky skontrolujte kontakty a v prípade potreby ich dôkladne očistite.

Problému s naštartovaním motorky predídete kontrolou zapaľovacej sústavy. Počas zimy vám totiž mohla odísť nejaká cievka a potrápiť dokáže tiež prípadná vlhkosť v garáži, ktorá sa môže nepriaznivo podpísať pod stav sviečok.

Kontrola pneumatík musí byť samozrejmosťou

Pri príprave motorky na novú sezónu nemôžeme obísť ani pneumatiky, ktoré sú popri brzdách najdôležitejšou časťou motorky. Na pneumatikách skontrolujte nielen stav dezénu, ale všímajte si tiež prípadné mikrotrhliny alebo nežiadúce oddeľovanie sa jednotlivých vrstiev. V prípade zistenia akýchkoľvek nedostatkov myslite na svoju bezpečnosť a nevyhovujúce pneumatiky vymeňte za nové pneumatiky.

Význam optimálneho tlaku v pneumatikách snáď netreba nejako mimoriadne zdôrazňovať. Pri podhustených pneumatikách môže byť ovládanie motorky komplikovanejšie a prejazdy zákrutami nebezpečnejšie. Dofúknutím pneumatík nad predpísané hodnoty sa zasa styčná plocha pneumatiky s vozovkou znižuje a riziko šmyku zvyšuje. Zbytočnému nebezpečenstvu počas prvej tohtoročnej jazdy sa vyhnete jednoduchým nafúkaním pneumatík na hodnoty tlaku, ktoré odporúča výrobca motorky.

Nezabudnite ani na seba

Popri príprave motorky na novú sezónu sa nezabudnite postarať aj o seba. Po dlhšej zimnej pauze bude vhodné pozrieť sa na oblečenie, chrániče, obuv, prilbu alebo si niektoré chýbajúce súčasti odevu dokúpiť. Veď vaše zdravie je prvoradé!

V prípade, že ste na vašom motocykli spozorovali závažnejšie poruchy a neviete si rady, tak nás pokojne navštívte. Vykonávame záručný i pozáručný servis motoriek. Zabezpečíme dodanie originál náhradných dielov k Honda, Yamaha, Kawasaki, Suzuki a iným. Dopyt na ceny dielov týchto výrobcov zasielajte e-mailom na info@adamoto.eu, uveďte presný typ motocykla, VIN a ročník.

Zpět